יול 11, 2016
4299 Views

כמה זמן לוקח לגוף להתאושש מנזקי עישון לאחר גמילה?

נכתב ע"י

הפסקת עישון מפחיתה את הנזקים המצטברים השונים, כאשר קיים הבדל בין צעירים שעישנו לאורך זמן קצר יחסית ומפסיקים לעשן – אצלם תפקוד הריאה יכול לחזור לתפקוד נורמלי כאילו מעולם לא עישנו, לעומת מעשנים מבוגרים וותיקים

עישון הינו תהליך הרסני לגוף, ואף אלה שנגמלים מעישון סיגריות עדיין נושאים בגופם את הנזקים השונים שהעישון גרם בתקופה בה הדליקו סיגריה אחר סיגריה. גם לתהליך גמילה מעישון והגמילה מהסיגריות ישנן תופעות לוואי שונות. העישון גורם הן לנזקים אסתטיים והן לנזקים פיזיים רבים אולם נשאלת השאלה האם נזקי העישון המצתברים נעלמים? האם הם פוחתים? או שמא הנזק הוא נזק בלתי הפיך?

 

בין הנזקים השונים שהעישון יכול לגרום ניתן למנות:

 

  • נזק אסתטי – קמטים וקמטוטים בפנים. מחקרים שונים מראים כי מעשנים נראים מבוגרים יותר מאלה שאינם מעשנים, בשל ההבדלים בעור הפנים כתוצאה מהעישון. העישון גם צובע את השיניים ואת קצות האצבעות בצהוב.
  • נזק בריאותי-פיזי – עישון גורם להרס הדרגתי של הריאות עקב חומרים רעילים, עשן וזפת הנכנסים לריאות, ומגדיל את הסיכון למחלת ריאות כתוצאה מהפיח המצטבר, כמו נפחת ודלקת סימפונות כרונית.
  • נזק בריאותי-פיזי – החומרים הרעילים החודרים למערכת הדם גורמים לכיווץ העורקים, וגורמים לסתימות עורקים ולמחלות לב. העישון גם מגביר את הסיכון ללקות בשבץ מוחי.
  • נזק בריאותי-פיזי – נמצא קשר ישיר בין עישון לבין סוגי סרטן שונים, ביניהם סרטן ריאות, סרטן הפה, סרטן הושט, סרטן הדם וסרטן השלפוחית.
  • נזק בריאותי למשפחה הקרובה ולבני הזוג – העישון פוגע לא רק בבריאותו של המעשן עצמו, אלא גם בבריאותם של הסובבים אותו. הם עשויים לסבול מאותן פגיעות פיזיות, ולו רק בשל שאיפת החומרים מסיגריות דולקות של אנשים בסביבתם.

 

האם נזקים אלה הם לכל החיים, או שניתן להפחיתם על ידי גמילה מעישון?

 

הפסקת עישון מפחיתה את הנזקים המצטברים השונים, כאשר קיים הבדל בין צעירים שעישנו לאורך זמן קצר יחסית ומפסיקים לעשן – אצלם תפקוד הריאה יכול לחזור לתפקוד נורמלי כאילו מעולם לא עישנו, לעומת מעשנים מבוגרים וותיקים (המעשנים לאורך שנים רבות), אצלם תפקודי הריאה משתפרים אך אינם חוזרים לחלוטין לתפקוד כפי שהיו לפני התחלת העישון.

 

גם הסיכוי לפתח סרטן ריאות פוחת באופן הדרגתי. ככל שעובר הזמן מהפסקה מוחלטת של העישון, מפסיקה צבירת החומרים הנקראים קרצינוגנים, שהם אלה הגורמים לתאים השונים בגוף ובמיוחד בריאה להפוך לסרטניים, ועשר שנים אחרי הפסקת העישון פוחת הסיכון לחלות בסרטן הריאה בחמישים אחוז.

 

 

לסיכום, במרבית המקרים רוב הנזק הנגרם מסיגריות הוא הפיך, ביחוד אם מפסיקים לעשן בגיל מוקדם. ככל שנגמלים מהעישון מוקדם יותר, הריאות מתחילות תהליך של מעין “התנקות”: החומרים הרעילים השונים מתפרקים ברובם לאורך זמן, ומפסיקים להשפיע על תפקוד הריאה.

 

Article Categories:
בריאות
תפריט