יונ 2, 2017
875 Views

נשירת שיער אצל נשים ,מדוע זה קורה ואיך מטפלים?

נכתב ע"י

נשירת שיער היא ללא ספק תופעה נפוצה וידועה אצל נשים וגברים כאחד,למרות שנשירת שיער אולי נראית כמו בעיה בולטת יותר אצל גברים, אצל נשים ברוב המקרים נשירת שיער מתחילה בשנות ה 60 -50 אבל זה יכול לקרות בכל גיל ועלכתוצאה ממגוון רחב של סיבות. נשירת שיער אצל נשים נובעת בדרך כלל ממספר סיבות עיקריות כגון: מחסור בויטמינים, גיל המעבר ושינויים הורמונאליים, שינוי תזונתי, מתח נפשי, ושחיקה כתוצאה מתסרוקות. ישנן מספר פעולות וטיפולים שיכולים לסייע בעצירת התקרחות ונשירת השיער. קודם לכן חשוב להבין את הסיבות להיווצרות הנשירה, אבחון מדוייק של הבעיה ומתן טיפול בהתאם.

איך צומח שיער?

שיער צומח בממוצע 6 ס”מ כל שנה אצל רוב בני האדם. שיער צומח בשלושה מחזורים שונים: אנגן, קטגן, וטלוגן. כאשר 90% מהשיער שעל הראש צומח בתקופת אנגן שהוא שלב הצמיחה.

קטגן – הוא שלב המעבר שנמשך בדרך כלל  בין שבועיים לשלושה, במהלך שלב זה זקיק השיער מתכווץ.

טלוגן – במהלך מחזור טלוגן השיער נח וזמן מחזור השינה שלו נע סביב חודשיים לארבעה חודשים.

כמה עובדות על אובדן שיער אצל נשים

רוב האנשים מאבדים בין 50 ל -100 קווצות שיער בכל יום. זה קורה באופן טבעי וניתן לראות אותם במקלחת לאחר שטיפת השיער או על הכרית שינה. גם הפסקה של שטיפת השיער לא תמנע את זה כי זה קורה באופן טבעי וקשור למחזוריות צמיחת השיערה. בכל פעם שזקיק שיער נושר הוא מוחלף על ידי זקיק שיער שווה בגודלו. אבל אצל נשים עם נשירת שיער, השיער החדש שצומח דק יותר ונראה יותר כמו גרסה מוקטנת של עצמו. על סמך נתון זה ניתן להבין כי נשירת שיער אצל נשים היא מורכבת יותר ככל שגיל המעבר הולך וקרב וככל שהזמן חולף זקיקי השיער הולכים ונהיים דקים יותר והשיער נהיה דליל יותר.

סיבות אפשריות לנשירת שיער אצל נשים

  1. מחזור צמיחת השיער: ניתן לדמיין את שיער ראשנו כגן פורח, כמו הצמחים בגינה גם לשיער ישנו מחזור צמיחה מסודר וכאשר משהו משתבש זה בדרך כלל מוביל לכך שיש לנו נשירת שיער. לנקודות הבאות יש פוטנציאל לשבש את מחזור השיער ולפגוע במחזור החיים שלו.
  2.  שימוש בתרופות
  3.  זיהום
  4. שימוש בכימיקלים

5. גנים – כן, בסופו של דבר אנחנו מושפעים מהגנים שהורישו לנו אבותינו, מספיק להסתכל על הדודות וקרובי המשפחה כדי להבין אם יש לנו את זה בגנים. אם לאמא שלך או לאמא של אמא שלך היתה בעיה של נשירת שיער אז זה כמובן יכול להיות מצב תורשתי. זה יכול לקרות בכל עת, אפילו במהלך שנות ההתבגרות.

 

6. טראומה, או מתח קיצוני – במקרים של טראומה פיזית כמו ניתוח או מחלה אינטנסיבית נשירת שיער יכולה להתרחש כשבועיים עד שישה חודשים מאוחר יותר.

7. נזק עצמי – תסרוקות כמו רסטות או צמות-חזקות מדי יכולות לגרום לנשירת שיער שנקראת התקרחות מתיחה. ייבוש על ידי פן (מייבש שיער), החלקה, החלקה יפאנית, צבע לשיער, כל אלה יכולים יכול לגרום נזק ושבירה של השיער והם עוד דרכים ליצירת שיער דק ולגרימה של נשירת שיער.

לסיכום: כאשר מדברים על נשירת שיער אצל נשים חשוב לראות רופא עור או טריקולוג (מומחה שיער) כאשר מרגישים ורואים שיש משהו לא בסדר, עדיף מוקדם וחשוב לא לדחות את נושא הטיפול.

נשירת שיער היא ללא ספק תופעה נפוצה וידועה אצל נשים וגברים כאחד,למרות שנשירת שיער אולי נראית כמו בעיה בולטת יותר אצל גברים, אצל נשים ברוב המקרים נשירת שיער מתחילה בשנות ה 60 -50 אבל זה יכול לקרות בכל גיל ועלכתוצאה ממגוון רחב של סיבות. נשירת שיער אצל נשים נובעת בדרך כלל ממספר סיבות עיקריות כגון: מחסור בויטמינים, גיל המעבר ושינויים הורמונאליים, שינוי תזונתי, מתח נפשי, ושחיקה כתוצאה מתסרוקות. ישנן מספר פעולות וטיפולים שיכולים לסייע בעצירת התקרחות ונשירת השיער. קודם לכן חשוב להבין את הסיבות להיווצרות הנשירה, אבחון מדוייק של הבעיה ומתן טיפול בהתאם. איך צומח שיער? שיער צומח בממוצע 6 ס"מ כל שנה אצל רוב בני האדם. שיער צומח בשלושה מחזורים שונים: אנגן, קטגן, וטלוגן. כאשר 90% מהשיער שעל הראש צומח בתקופת אנגן שהוא שלב הצמיחה. קטגן - הוא שלב המעבר שנמשך בדרך כלל  בין שבועיים לשלושה, במהלך שלב זה זקיק השיער מתכווץ. טלוגן - במהלך מחזור טלוגן השיער נח וזמן מחזור השינה שלו נע סביב חודשיים לארבעה חודשים. כמה עובדות על אובדן שיער אצל נשים רוב האנשים מאבדים בין 50 ל -100 קווצות שיער בכל יום. זה קורה באופן טבעי וניתן לראות אותם במקלחת לאחר שטיפת השיער או על הכרית שינה. גם הפסקה של שטיפת השיער לא תמנע את זה כי זה קורה באופן טבעי וקשור למחזוריות צמיחת השיערה. בכל פעם שזקיק שיער נושר הוא מוחלף על ידי זקיק שיער שווה בגודלו. אבל אצל נשים עם נשירת שיער, השיער החדש שצומח דק יותר ונראה יותר כמו גרסה מוקטנת של עצמו. על סמך נתון זה ניתן להבין כי נשירת שיער אצל נשים היא מורכבת יותר ככל שגיל המעבר הולך וקרב וככל שהזמן חולף זקיקי השיער הולכים ונהיים דקים יותר והשיער נהיה דליל יותר. סיבות אפשריות לנשירת שיער אצל נשים מחזור צמיחת השיער: ניתן לדמיין את שיער ראשנו כגן פורח, כמו הצמחים בגינה גם לשיער ישנו מחזור צמיחה מסודר וכאשר משהו משתבש זה בדרך כלל מוביל לכך שיש לנו נשירת שיער. לנקודות הבאות יש פוטנציאל לשבש את מחזור השיער ולפגוע במחזור החיים שלו.  שימוש בתרופות  זיהום שימוש בכימיקלים 5. גנים - כן, בסופו של דבר אנחנו מושפעים מהגנים שהורישו לנו אבותינו, מספיק להסתכל על הדודות וקרובי המשפחה כדי להבין אם יש לנו את זה בגנים. אם לאמא שלך או לאמא של אמא שלך היתה בעיה של נשירת שיער אז זה כמובן יכול להיות מצב תורשתי. זה יכול לקרות בכל עת, אפילו במהלך שנות ההתבגרות.   6. טראומה, או מתח קיצוני - במקרים של טראומה פיזית כמו ניתוח או מחלה אינטנסיבית נשירת שיער יכולה להתרחש כשבועיים עד שישה חודשים מאוחר יותר. 7. נזק עצמי - תסרוקות כמו רסטות או צמות-חזקות מדי יכולות לגרום לנשירת שיער שנקראת התקרחות מתיחה. ייבוש על ידי פן (מייבש שיער), החלקה, החלקה יפאנית, צבע לשיער, כל אלה יכולים יכול לגרום נזק ושבירה של השיער והם עוד דרכים ליצירת שיער דק ולגרימה של נשירת שיער. לסיכום: כאשר מדברים על נשירת שיער אצל נשים חשוב לראות רופא עור או טריקולוג (מומחה שיער) כאשר מרגישים ורואים שיש משהו לא בסדר, עדיף מוקדם וחשוב לא לדחות את נושא הטיפול.

User Rating: 4.6 ( 1 votes)
0
Article Categories:
בריאות
תפריט