נוב 11, 2018
190 Views

תמ”א 38 היתרונות והקשיים שבדרך

נכתב ע"י

פרויקט תמ”א 38 הוא פרויקט שנועד לחזוק מבנים מפני רעידות אדמה. החל מ-1975 כל מבנה בארץ עומד בתקן מיוחד שנועד להבטיח עמידות מקסימלית במקרה של רעידת אדמה. תמ”א 38 נועד לחזק מבנים שנבנו קודם לכן על מנת שיעמדו בתקן הדרוש.

פרויקט תמ”א 38 נעשה על ידי יזמים פרטיים שפונים בהצעה לבעלי הדירות בבניין או שאלו מגיעים אליהם בבקשה לחיזוק הבניין. על מנת לייצר תמריץ לביצוע הפרויקט הן מבחינת היזמים והן מבחינת בעלי הדירות, מעבר לחיזוק הבניין כולל תמ”א 38 גם הרחבה של הדירות הקיימות ושדרוגים נוספים כמו בניית מרפסות, הוספת מעלית, חניה לכל דירה ועוד. תמורת כל אלו מקבל היזם זכויות לבנייה של דירות חדשות על גג הבניין. התוספות המובטחות לדיירים ומספר הדירות שיכול היזם להוסיף נקבעות על פי האזור שבו ממוקם הבניין.

הקשיים בדרך להשלמת פרויקט תמ”א 38

הדרך להשלמת הפרויקט עשויה להיות ממושכת ועמוסה בקשיים. על מנת שהפרויקט יצא לדרך, עליו לעבור דרך לא מעט ביורוקרטיה ולקבל אישורים של גופים שונים. אך עוד קודם לכך, יש לקבל הסכמה של רוב הדיירים. בעבר קבע החוק כי רק הסכמה פה אחד של הדיירים תאפשר לפרויקט להתממש, אך כיוון שהסכמה כזאת אינה שכיחה, נעשה תיקון לחוק המאפשר הסכמה של מרבית הדיירים, תחת עמידה בתנאים מוגדרים.

פעמים רבות נוצרים ויכוחים בין הדיירים לגבי אופן ביצוע הפרויקט ולגבי השדרוגים שיקבלו עם סיומו. בזמן העבודות צפויים הדיירים לאי נוחות ממושכת, ורבים מהם רוצים לוודא שהתמורה תהיה מספקת. דייר או שניים שמסרבים להסכים עם השאר הם מחזה נפוץ לקראת פרויקטים מסוג זה, ויש לפעול בנחישות ובעדינות למציאת פשרה מתאימה לכולם.

קושי נוסף העומד בפני הדיירים הוא מציאת היזם המתאים לביצוע התוכנית, כאשר השוק מלא ביזמים שלא עמדו בהבטחותיהם והשאירו פרויקטים לא גמורים ועוגמת נפש גדולה. בחירת היזם צריכה להיעשות בקפידה, תוך בדיקה של המוניטין שלו ושל פרויקטים דומים שביצע בעבר. מומלץ גם ליצור הקשר עם דיירים של פרויקטים קודמים לקבלת חוות דעת על עבודתו.

היתרונות של פרויקט תמ”א 38

לצד הקשיים, אין עוררין על יתרונות הפרויקט – ראשית, הדיירים יקבלו בניין מחוזק, בטוח יותר למגורים וכזה שגם חזותו החיצונית משודרגת ונוצצת. יתרה מכך, שיפוץ הבניין והגדלת שטח הדירות, יחד עם התוספות שמקבלת כל דירה, מבטיחים לדיירים לא רק איכות חיים גבוהה יותר, אלא גם עלייה משמעותית וחשובה בערך הדירה.

Article Categories:
נדלן
תפריט