יול 10, 2018
346 Views

כמה מס צריך לשלם על קניות באינטרנט? פה התשבה

נכתב ע"י

בעידן של היום כל אחד יכול לייבא לארץ מוצרים. רשת האינטרנט ומסחר אלקטרוני פותחים בפניכם שפע של אפשרויות רכישה. רוב הציבור כבר הפנים שכדי לחסוך בהוצאות צריך להזמין מוצרים מחו”ל דרך האינטרנט,  במקרים רבים חל פטור מתשלום מיסים, ועל חלק מהמוצרים חלה חובת המס שהוא מס על ייבוא על ידי המכס. לאחרונה חלו הקלות רבות בתחום היבוא האישי שעלילכם כקונים באינטרנט זהו מידע משמעותי בעל ערך רב.

 

קניות באינטרנט נעשות גדולות יותר משנה לשנה והנתונים מדברים על כך שישראל היא מעצמת קניות לא קטנה ביחס של גודל האוכלוסיה – כן, אנחנו מזמינים המון מחו”ל דרך האינטרנט. בעבר זה היה בשימוש בעיקר של צעירים והיום כל אדם יכול בקלות ובפשטות לרכוש מוצרים ולהזמין משלוח עד הבית מכל מקום בעולם . על פי סקרים אחרונים ומידע אשר מספקת חברת GCX (שהיא חברת הבלדרות הישראלית הגדולה המשמשת גם כעמיל מכס) מסתבר שרוב הישראלים עושים קניות באינטרנט כאשר כמות העיסקאות רק עולה משנה לשנה.

 

מה מסתתר מאחורי המחיר?

כאשר מייבאים לישראל מוצרים ישנם מספר סיכונים פיננסיים שצריך לקחת בחשבון – החשוב ביותר הם כמובן עלויות המכס:

 

איזה דברים מותר לייבא לישראל ואיזה לא?

החוק בישראל אומר שכל אדם שרוצה לייבא ארצה מוצר בדואר חבילות או באמצעות חברות בתחום הבלדרות, יוכל לעשות ייבוא שלהם למעט בשני מקרים. דבר ראשון הוא שאסור לרכוש טובין שאסור לייבא בישראל: מוצרי טבק המכילים פרסומת אסורה, כרטיסים ופרסומים להגרלות או להימורים, סכינים (למעט אולרים או סכינים למטרות ביתיות או לעיסוק במקצוע), כלי יריה דמוי עט, משבש מד מהירות לייזר ועוד פריטים שונים ומשונים שלגביהם נאסר הייבוא לישראל.

 

מוצרים הדורשים אישור או רישיון יבוא על ידי רשות מוסמכת

לאחר עמידה בקריטריונים ליבוא המוצר תחת הקטגוריה לה שהוא שייך – משרד התקשורת במקרה של מוצרי תקשורת, טלפונים חכמים (החל מארבעה מכשירים ומעלה, מוניטורים לתינוקות ועוד. משרד התחבורה הוא שאחראי על חלקי חילוף לרכב, דוגמא נוספת, בעוד שמשרד החקלאות על צמחים, זרעים ומה שביניהם. מומלץ לברר מהן התקנות הספציפיות לגבי כל מוצר, כי יש מקרים בהם יש צורך בפנייה ישירה למשרד הרלוונטי לקבלת אישור ורישיון לייבוא. אישי של אותו מוצר.

שחרור חבילות מהמכס

חבילות ששולחים בדואר מהיר (EMS) או באמצעות חברות שילוח כמו GCX משוחררות קודם כל מהמכס על ידי סוכן מכס מטעם החברה המשלחת. החברה (דואר ישראל או חברת השילוח) היא שמשלמת את המיסים במעמד שיחרור החבילה, כשלאחר מכן היא גובה את הלקוח באותו סכום במועד המסירה. יש לקחת בחשבון שבכל אחד מהמקרים השירות של שחרור החבילה יהיה כרוך בעמלה שמתווספת למחיר שיש לשלם.

 

טבלת מיסים ותעריפיםמע”מ, מכס ומס קנייה (אם הם חלים)

עד 75 דולר: משלוח המכיל טובין שהערך הכולל שלהם הוא עד 75 דולר פטור באופן מלא ממס הייבוא. יוצרים מכלל מוצרי טבק, משקאות משכרים וכוהל. מהבחינה הזו הערך הכולל המחושב לא מתייחס להובלה והביטוח, בהנחה שהם מחושבים בנפרד. לשם השוואה ניקח בתור דוגמא אוהד כדורגל שרוכש חולצה רשמית של הקבוצה שלו ב-70 דולר, וצריך לשלם דמי משלוח של 10 דולר. למרות שהסכום הכולל כאן יהיה 80 דולר, ולכן לכאורה מצריך מסי ייבוא, מכיוון שערך המוצר עצמו הוא פחות מ-75 דולר.

מוצרים בערך של 75-500 דולר: 17% מע”מ.

 ערך של 501-1,000 דולר : מע”מ, מכס ומס קנייה (אם חלים)

ערך הגבוה מ-1,000 דולר: מע”מ, מכס ומס קנייה (אם חלים)

Article Tags:
Article Categories:
אינטרנט · כלכלה · צרכנות
תפריט